Věta jako z béčkového filmu. Není snad ale život někdy jako tyhle omšelé filmy? Nejsem pesimisticky založená, ba naopak, ale chci vám říci, jak zbytečné je, se na takové filmy dívat. Změňte repertoár a uvidíte, že váš život bude kvalitnější. Nebojte se změny, neberte hned první film, co se vám dostane do ruky, přebírejte se tou hromadou, kterou v půjčovnách mají. A když se vám nebude líbit, tak ho jednoduše vraťte, ale neztrácejte svůj drahocenný čas s filmem, který vás jen ochuzuje. Vybírejte pečlivě, protože pak najdete ten, který se vám ani po „padesáti“ opakováních nezprotiví.
Jak jednoduché…
Kéž by to s láskou fungovalo tak, jako s výběrem filmu…
Nicméně se vraťme k faktu, že láska bolí. Zajímalo by mě, kdo řekl tuhle trapnou větu? Láska je citový vztah, vzniklý z několika emocí, a jak víme, emoce nebolí. Bolet nás může třeba zlomená ruka, nebo monokl, který vám uštědří psychicky nevyrovnaný magor, jenž si říká váš manžel. Bolí nás naše tělo, ale láska ne. Věta v základu povedeným nesmyslem. Takže to nejspíš řekl někdo, kdo se chtěl za každou cenu prosadit s hodně „duchaplným“ mottem – láskou ztrápený emo nadšenec, či milovník beatníků. Ještě to mohl být Kurt Cobain, kterého láska dohnala tak daleko, že si vystřelil mozek z hlavy.
Čím to ale je, že nás láska bolí? Na to je jednoduchá odpověď. Jenže říct vám jí hned na začátku, nemusela bych se snažit o další řádky a nestala se tak jednou dobrou spisovatelkou.
Láska nás bolí (mluvíme momentálně jen o její nezdařilé formě), ale přesto nás baví. Ze začátku si myslíme, že je láska krásná a mocná čarodějka, ale po nějaké době zjistíme, že je to ve skutečnosti striptérka v laciném klubu - přitažlivá na pohled, ale při bližším ohledání obyčejná děvka. Láska semlela už hodně duší a pohřbila tolik životů, že to nelze spočítat. Pohleďme jen do světa knih… Julie a Romeo by nám mohli vyprávět. Díky těmto románovým postavám si mnoho žen zažilo lásku tak šlechetnou a hory přenášející, že zapomnělo na realitu, která je knihám vzdálená tisíce světelných let. Tyto ženy se uvěznily v představě citu, který je v dnešní době téměř vyloučený. Kdo však takový vztah nalezne, může o sobě říci, že je jako Indiana Jones, který získal zlatý grál.
Současnost ale není dělaná pro velké city. Prchavé povrchní vztahy, milenecké poměry a jednovečerní sexuální eskapády, takový je opravdový obraz lásky. Mlžný a barevný impresionismus zmizel jako pára nad hrncem a objevil se strnulý socialistický realismus. Takto by vám bolest lásky popsal zhrzený umělec.
Avšak neházejme flintu do žita. S láskou to ještě není tak špatné, jen je potřeba pečlivě hledat. Pravdou ale je, že žijeme v době, v níž je vše příliš čitelné a ochuzené o lyriku. Lidé jsou odcizení a internetové prostředí tomu nijak nepřidává. Doba ale není tím nejzásadnějším determinantem vývoje vztahu. Dobu totiž přijímáme takovou jaká je. Nic jiného nám vlastně ani nezbývá, když jsme si pokrok, který nás vymaňuje z reality, přivodili my sami. Poměrně často se právě v případě neveselé lásky stává, že zapomínáme na ten nejvlivnější činitel - nás samotné. Musíme se naučit analyzovat. Bez toho se dokola vrháme do vztahů, o nichž víme, že nemají smysl. Bez analýzy nás, partnerů a pro nespočet malicherných důvodů nejdeme kupředu. A i když nám dojde, v jakém vztahu žijeme, či přežíváme, stejně v něm ze setrvačnosti zůstáváme po několik dalších zbytečných měsíců a v tragičtějším případě i let. To všechno znamená jediné - jsme zloději vlastního blaha. Tolik promarněných šancí pro nalezení někoho lepšího uběhne a my jsme stále na jednom místě. Z lenosti setrváváme s lidmi, kteří nám nemají co říci. Z nudy či jen proto, abychom nebyli sami, radši přečkáváme vzácné chvíle života s někým, kdo už pro nás nic ve smyslu duchovního spojení neznamená.
Trpíme my, a pokud ne, pak necháváme trpět náš protějšek a to jen proto, že neumíme bojovat sami proti sobě.
Kdysi mi jeden kluk při rozchodu řekl, že láska nestačí. Netušila jsem, o čem mluví, ale pak mi to došlo. Byla to jen chemie, na čem jsme původně chtěli náš další citový život vystavět, ale chemie je příliš vratká pro základy pevného vztahu. Proto se musíme naučit číst sami v sobě a protějšku. Zapomeňme na beletrii, která nám předkládá charismatické rytíře na bílých koních a šlechetné dvorní dámy. Poslouchat srdce bývá mnohdy ušlechtilé, poslouchat instinkty bývá zábavné, ale poslouchat rozum, byť vede válku s naším srdcem, je obvykle záruka záchrany. Je to jediný způsob, jak zajistit, abychom nedleli dál ve vztahu, který nemá budoucnost. Přesto je potřeba naslouchat i srdci, dát prostor komunikaci naší řídící nervové soustavy s branou k naší duši.
Všechny negativní formy lásky prožilo už mnoho párů. Přičemž mnoho je v tuto chvíli dost malé slovo na to, aby vystihlo, jak mnoho. Vezmeme-li v potaz historii, pak láska bolela už nespočet lidí – Anna Boleynová, manželka Jindřicha VIII. pro lásku s ním „ztratila hlavu“, Evžen Oněgin si nechal vrazit meč pod žebra a Werther se na druhý břeh dostal stejně jako Curt.
Téměř každý z nás si tuto holou větu o dvou slovech prožil na vlastní kůži. Kvůli mně se jeden umělec málem upil hořkou whisky k smrti a já jsem si ve svých dvaceti po prvním vztahu myslela, že už se v životě nemohu znovu tak intenzivně zamilovat. Ale dnešek není zítřek. Proto je škoda se o něj ochudit kvůli nezdařilé lásce, nebo bránit jeho návnadám proto, že vedle sebe máme někoho, kdo už by měl být na vlastní cestě životem. Ti šťastní, jichž se to netýká, pořádně netuší, jakého psychického marasmu byli prozatím ušetřeni, nemusí se však ničeho bát, je téměř nemožné, aby se jim toto vyhnulo. Život není dokonalý a mezilidské vztahy ještě méně.
Takže pomineme-li onen nonsens, že láska není živá tkáň a přesto bolí, pak je nutno tuto větu přeformulovat, aby byla výstižnější. „Láska je jako krásné štěně, které si přineseme domu, mazlíme se s ním, a které nám při nejbližší možné příležitosti rozcupuje gauč na kousky čehosi, co jen těžko skládáme dohromady.“ Tragikomické na tom všem je, že jdeme a koupíme hned druhý den nový gauč, jen proto, že má to malé rozkošné stvoření tak nevinný pohled. Nakonec má i tento gauč stejný konec, a tak je to i se zkaženou podobou lásky, její nevinnost je klamná a my příliš slabí na to jí odolat.
čtenářka Romana
Neuvěřitelně mne tato esej nadchla a já Romaně moc děkuji. Je to tak krásně napsané, tak trefné a procítěné, že jsem při čtení této úvahy měla místy husí kůži. Na přání autorky poprosím čtenáře, aby tuto úvahu brali s rezervou, jedná se o autorky nadsázku :)
Tak snad příště...
OdpovědětVymazatZ úsporných důvodů
OdpovědětVymazatNezbyly paprsky
Pro mou slunečnici
Pár dní od rozchodu
Vedu si do schodů
Novou společnici
Aby jsi věděla
Že si nic nedělám
Ze srdce bolu
......
Kolík :-)
:) Kolíku, vystihl jsi to. Někdo na psaní má (Tomáš), někdo zatím ne.
Vymazatnejsem si úplně jistej, jestli to Kolík opravdu vystihl, ale souhlasím, že má smysl pro jakože vtipnou reakci :)
VymazatHonza
Souhlasim, ze laska neboli. Primarne snad souhlasim i s tim, ze boli telo, nicmene ten proces vyplavovani emoci bolestivy je - ono telo totiz prave na ty emoce, spis pocity reaguje. Kdyz se vyplavuje z oblasti srdce, je to asi jako kdyz si desinfikujete koleno - boli to ku*evsky (pardon, pro tohle nemam jiny vyraz, kdo zazil, pochopi), ale je to nezbytne pro sravne vyhojeni.
OdpovědětVymazatZe to opravdu neni laska, ale jen nase pocity, je nasnadne. KG